Jens Stoltenberg: szczyt NATO w Warszawie będzie przełomowy

NATO podejmie tu kluczowe decyzje, o tym jak dostosować się do nowej sytuacji pełnej wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa, włączając w to agresywną politykę Rosji – powiedział Jens Stoltenberg.

www.polskieradio.pl

Sekretarz generalny NATO poinformował, że zdecydowano już o zwiększeniu obecności wojskowej NATO we wschodniej części Europy, a na szczycie w Warszawie mają zapaść ostateczne decyzje. Podkreślił, że będą to siły międzynarodowe, co wyśle sygnał, że atak na jeden kraj będzie atakiem na całe NATO.

– Niektórzy sojusznicy: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Niemcy już zadeklarowali, że będą w czołówce krajów wzmacniających te siły – powiedział Stoltenberg i przypomniał, że USA podwoiły już przeznaczone na ten cel środki. Zwrócił też uwagę, że NATO znacznie wzmocniło gotowość wojsk do reakcji na zagrożenie i 30 tys. żołnierzy może być przerzucona do każdego miejsca na świecie w bardzo krótkim czasie.

Sekretarz NATO zaznaczył, że jest to element strategii obronnej i odstraszania i nie oznacza żadnego prowokowania konfliktu. Dodał, że strategia ta sprawdza się już od prawie 70 lat. Przyznał jednak, że obecne działania Rosji wymagają stanowczej odpowiedzi Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Obserwujemy jak Rosja inwestuje w siły zbrojne i z ich pomocą pokazuje światu, że może zmieniać granice w Europie – powiedział Stoltenberg.

Ile wojsk NATO zamierza wysłać w nasz region? Czy to wystarczy, by odeprzeć ewentualną rosyjską inwazję? Jak Sojusz zamierza reagować na prowokacyjne zachowania rosyjskich pilotów? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy i komentarzy zaproszonych gości.

Wykład Jacka Bartosiaka w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu

Wykład Jacka Bartosiaka na Uniwersytecie w Cambridge -14.03.2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.