BAZY NATO W POLSCE

Bazy NATO to temat trudny dla wszystkich, którzy biorą udział w budowie architektury bezpieczeństwa w naszej części Europy. Problem pojawia się, ponieważ nie ma wspólnoty interesów państw, które są członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Inne interesy mają państwa bałtyckie, inne Niemcy i Stany Zjednoczone. Te natomiast wykluczają się z interesami Rosji – tłumaczył w Polskim Radiu 24 Jacek Bartosiak z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.

 

http://www.polskieradio.pl/130/4212/Artykul/1490089,Bazy-NATO-w-Polsce

 

Brak spójności Sojuszu wynika ze sprzecznych wyobrażeń na temat bezpieczeństwa, przede wszystkim Niemców i Amerykanów.

– Po pierwsze, USA ma potężne problemy budżetowe z utrzymaniem sił zbrojnych. Po drugie, dokonuje piwotu na Pacyfik i tam wydają pieniądze, a nie na wojska lądowe w Europie. Po trzecie, Amerykanie wolą rotacyjną obecność, bo jest znacznie tańsza – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24.

Z drugiej strony, niemiecki rząd sprzeciwia się umieszczeniu w Polsce stałych amerykańskich baz wojskowych w ramach NATO.

– Na to wszystko nakłada się niechęć Niemiec do tego, żeby Amerykanie byli w Europie Środkowo-Wschodniej. Uważają, że jest to przestrzeń odziaływania ich kapitału i wpływów politycznych – dodał Jacek Bartosiak.

Polska należy do NATO od 1999 roku. Obecnie członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego jest 28 państw.

Więcej o tym, czy Polska może liczyć na NATO w sytuacji realnego zagrożenia bezpieczeństwa w całości audycji.

Z Jackiem Bartosiakiem rozmawiał Grzegorz Frątczak.

Polskie Radio 24

 

Wykład Jacka Bartosiaka w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu

Wykład Jacka Bartosiaka na Uniwersytecie w Cambridge -14.03.2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.