Odznaczenie dra Jacka Bartosiaka Złotym Krzyżem Honorowym Związku Piłsudczyków RP

27 czerwca 2020 r. podczas uroczystości z okazji 100 Rocznicy Chrztu Bojowego 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w bitwie pod Bobrujkami w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., dr Jacek Bartosiak został odznaczony Złotym Krzyżem Honorowym…

Spotkanie w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie

Serdecznie zapraszam na stronę www.strategyandfuture.org – wkrótce pojawi się tam zapis spotkania, które odbyło się we wrześniu w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

One comment

  Dzień dobry!
  Z wielkim zainteresowaniem oglądam Pańskie wystąpienia pokazywane na YT.
  Dziekuje za pomoc w zrozumieniu pewnych problemów związanych z geopolityką.
  Muszę jednak stwierdzić, że trudno się zgodzić z poglądem o szczególnej ważności Szlaku Jedwabnego”dla Chin i Europy. Wystarczy bowiem spojrzeć na mapę EuroAzji (do czego Pan zachęcał) , przyłożyć linijkę i stwierdzić, że najprostsze droga z Chin wiedzie przez Kazachstan, Rosję i Białoruś lub Afganistan, Iran i Turcję. Istnieje również droga morska przez Kanał Panamski (lub konkurencyjny, budowany teraz przez Nikaraguę), długa, ale bardziej bezpieczna politycznie, niż ta tradycyjna, przez Ocean Indyjski. Można również wyobrazić sobie drogę wokół Rosji (Arktyka), jeszcze dłuższą, ale politycznie jeszcze bezpieczniejszą, choć technicznie trudniejszą. Jeśli chodzi o połączenie z USA to mówi się o kolei poprzez Rosję, Cieśninę Beringa (tunel) i Kanadę. Teraz to pewnie fantazja, ale za 20 lat?
  Pozwolę sobie swoje wywody podsumować stwierdzeniem – znaczenie Szlaku Jedwabnego jest relatywnie nieduże, gdyż Chiny mają kilka alternatyw w tej sprawie, a sam Szlak dotyczy 2,3 państw, zresztą bardzo tym szlakiem zainteresowane (tak myślę).
  Pozdrawiam
  A.Jeziorski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.