NOWY PORZĄDEK

Uwarunkowania Geopolityczne amerykańsko-chińskiej rywalizacji o hegemonią.
Rola Rosji i Europy.

Począwszy od II wojny światowej Stany Zjednoczone stały się hegemonem globalnym. Podczas całej zimnej wojny gospodarka amerykańska była zawsze co najmniej dwa razy większa niż gospodarka ZSRR, a zdolności wojskowe oraz zaawansowanie techniczne i technologiczne daleko przewyższały sowieckie. USA były architektem najważniejszych instytucji międzynarodowych takich jak: ONZ, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i NATO, oraz brokerem większości procesów pokojowych i rozjemczych. Rozpoczynały i kończyły wojny według własnego uznania. Upadek ZSRR w 1991 roku dodatkowo wzmocnił tę dominującą pozycję. Nigdy wcześniej w historii hegemon nie miał tak rozleglej władzy i wpływu jak Amerykanie w latach 90-tych XX wieku. Dolar był i jest walutą rozliczeniową oraz rezerwową świata, a wojska amerykańskie stacjonują prawie w każdym zakątku globu.

2012.10 Nowy Porządek – J. Bartosiak    PDF

Gdańsk: Spotkanie autorskie wokół książki „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”

Serdecznie zapraszam na spotkanie autorskie poświęcone mojej najnowszej książce „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju” Więcej o książce 👉 https://www.youtube.com/watch?v=Xy4Bv51F4jM „Rzeczpospolita między lądem a morzem o wojnie i pokoju” Świat znalazł się…

Dr Jacek Bartosiak & Profesor Andrzej Nowak. Nagranie z debaty „Polska wobec Europy i świata”

Zapraszam do obejrzenia nagrania z debaty pt.: „Polska wobec Europy i świata – między dziedzictwem a przyszłością” (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, dn. 19.12.2018r.)  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.